اسکار چیست ؟ انواع اسکار

فهرست مطالب

اسکار چیست ؟

زمانی که پوست آسیب می بیند، پروتئینی برای کمک به ترمیم زخم تشکیل می‌‎شود که کلاژن نام دارد؛ این فرایند درمانی زمانی که پوست بریده، دچار سوختگی یا بر اثر بیماری یا شرایطی همچون آکنه یا آبله مرغان آسیب می بیند رخ می دهد. با اینکه پوست سعی می کند به طور موثر فرایند درمان و بسته شدن زخم ها را انجام دهد کلاژن جدید و پوست ترمیم شده اغلب ممکن است به شکل زخم یا همان اسکار درآید. معمولا درمان زخم ها دشوارتر از سایر مشکالت پوستی است؛ اگرچه می توان برخی از زخم های جدید را برطرف کرد اما زخم های قدیمی به ندرت بهبود پیدا می کنند و خلاص شدن از شر آن ها کمی دشوار است. در ادامه به معرفی انواع زخم ها خواهیم پرداخت با فروزان طب همراه باشید.

انواع اسکار

اسکار می تواند یک خط ریز یا یک سوراخ حفره دار روی پوست یا رشد بیش از حد غیر طبیعی بافت باشد.

اسکارهای ریز معمولی

یک زخم جزئی مانند بریدگی معمولا بهبود می یابد و یک خط برجسته از آن باقی می‌ماند که به مرور زمان محو و صاف می شود، این روند می تواند تا 2 سال زمان ببرد، البته جای زخم به طور کامل ناپدید نمی شود و پوست شما با یک علامت یا خط قابل مشاهده باقی خواهد ماند، اسکارهای ریز به دنبال زخم یا بعد از جراحی شایع هستند. آنها معمولا دردناک نیستند، اما ممکن است برای چند ماه خارش داشته باشند.

اسکارهای کلوئیدی

اسکارکلوئید رشد بیش از حد بافت است و زمانی اتفاق می افتد که کلاژن بیش از حد در محل زخم تولید شود، این نوع اسکار حتی پس از بهبود زخم همچنان در حال رشد است، اسکار های کلوئیدی بالای پوست برجسته می‌شوند و می‌توانند صورتی، قرمز، همرنگ یا تیره تر از پوست اطراف باشند. اسکار کلوئیدی اغلب دچار خارش یا درد است و اگر سفت و نزدیک مفصل باشد میتواند حرکت را محدود کند.

اسکار هایپرتروفیک

مانند اسکارهای کلوئیدی، اسکارهای هیپرتروفیک نیز نتیجه تولید کلاژن اضافی در محل زخم است. بر خلاف اسکارهای کلوئیدی، اسکارهای هیپرتروفیک از مرز زخم اصلی فراتر نمی روند .ممکن است تا 6 ماه به ضخیم شدن ادامه دهند تا اینکه به تدریج طی چند سال بهبود پیدا کنند.

زخم های حفره دار یا فرورفته

برخی از اسکارهای ناشی از بیماری های پوستی، مانند آکنه و آبله مرغان، می توانند ظاهری فرورفته یا گودال داشته باشند، اسکارهای حفره دار، که به عنوان اسکارهای آتروفیک یا “یخ برش” نیز شناخته می شوند، می توانند در نتیجه آسیبی ایجاد شوند که باعث از بین رفتن چربی زیرین می شود.

انقباضات اسکار

انقباضات اسکار اغلب در اثر سوختگی ایجاد می شوند، آنها زمانی اتفاق میافتند که پوست “چروک میشود” و منجر به سفتی و محدودیت در حرکت میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت جدیدترین مقالات در اینباکس شما